Share the Light apyrankės gaminamos iš virvės, kuri turi ypatingą kilmės istoriją. Parakordo atsiradimas siejamas su revoliucija, padariusią didžiulę įtaką ne tik tekstilės pramonei, bet ir visam šiuolaikiniam pasauliui.

Išradimas, pakeitęs pasaulį

1929 m. amerikiečių chemijos kompanija Du Pont persiviliojo jauną talentingą chemijos daktarą Wallace Carothers iš Harvardo universiteto, pasiūlydama jam dvigubai didesnį atlygį ir galimybę vadovauti laboratorijai. 1934 m. po ilgų eksperimentavimo metų Carothers su komanda savo laboratorijoje ištempė sintetines polimero gijas, o dar po metų buvo užpatentuotas pirmasis žmonijos istorijoje sintetinis pluoštas „nailonas“. Nailonas tapo pirmuoju plačiau išgarsėjusiu plastiku, be kurio dabartinis mūsų gyvenimas būtų sunkiai įsivaizduojamas. Plastikų atsiradimas patenka į 100 svarbiausiųjų dvidešimtojo amžiaus įvykių sąrašą.

Pirmasis gaminys iš nailono – nailoninės kojinės – 1939-aisiais vykusioje pasaulinėje parodoje New York‘e  pasirodė su reklaminiu šūkiu “tvirtos kaip plienas ir plonos kaip voratinklis”. Pradėjus kojinių gamybą 1940-aisiais nailoninės kojinės susilaukė milžiniškos sėkmės – pačią pirmą prekybos dieną buvo parduota per 750.000 porų. Vėliau nailonas tapo idealia medžiaga ne tik kojinėms, bet ir parašiutams, palapinėms,  oro balionams, darbo ir sporto drabužiams, filtrams, lynams, neperšaunamoms liemenėms. Deja, pats išradėjas nailono populiarumo ir sėkmės neišvydo. Ilgai gydęsis nuo depresijos 1937-aisiais Wallace Carothers pasitraukė iš gyvenimo išgėręs kalio cionido, praėjus porai dienų po to, kai sužinojo, kad jo žmona laukiasi.

Kojinių riaušės

Nailoninės kojinės kokybe ir patvarumu gerokai pranoko savo pirmtakes šilkines kojines, todėl nenuostabu, jog per pirmuosius prekybos metus DuPont pardavė net 64 mln. porų. Deja, naujove moterys neilgai džiaugėsi, nes prasidėjus antrajam pasauliniam karui, nailono gamyba buvo pajungta išskirtinai karo reikmėms. Norėdamos imituoti kojines, moterys pieštuku nusipiešdavo kojinių „siūlę“ ant plikų kojų. Max Factor netgi išleido specialią kosmetiką kojoms, vadinamąsias „skystas kojines“.

Pasibaigus karui nailoninės kojinės grįžo į parduotuves su šūkiu „Taika! Kojinės sugrįžo”. Visoje šalyje nusidriekdavo tūkstantinės eilės, kildavo riaušės, spauda mirgėjo antraštėmis „Moterys rizikuoja gyvybe dėl kojinių“ ir aprašydavo atvejus, kai dėl kojinių kildavo  aršios peštynės.

Nailonas padėjo laimėti karą

Nailonas padarė perversmą ne tik kojinių pramonėje. Prieš antrąjį pasaulinį karą Japonijai nutraukus šilko tiekimą JAV, amerikiečiams desperatiškai ieškojo, kuo pakeisti šilką – medžiagą, iš kurios buvo gaminami parašiutai ir palapinės ir kita karui reikalinga įranga bei drabužiai. Dėl išskirtinių savo savybių – lengvumo, patvarumo ir pigumo, nailonas buvo pasirinktas kaip geriausias šilko pakaitalas. 1942 m. moteris parašiutistė Adeline Grey sėkmingai išbandė pirmąjį nailoninį parašiutą 50-ies karo ekspertų akivaizdoje. Nuo tada karo reikmėms parašiutai iš nailono imti gaminti masiškai, o su jais ir parašiuto stropai – parakordas.

Parakordas ne tik kariuomenei, bet ir civiliams

Nors istoriškai parakordas siejamas su parašiutais ir aviacija, šiuo metu jis naudojamas įvairiems išgyvenimo tikslams – lengviems svoriams, nešuliams pritvirtinti, surišant konstrukcijas ar sutvirtinant diržus. Parakordo vidinės gijos gali būti panaudojamos ir norint ką nors susiūti, kaip žvejybos valas ar kitur.  Parakordo yra įvairių rūšių, populiariausias vadinamas 550, nes atlaiko 550 svarų (250 kg) svorį. 550 parakordo šerdyje yra 7 gijos, apipintos nailoniniu šarvu.

Parakordas taip pat naudojamas kaip medžiaga madingiems aksesuarams. Share the Light parakordo dirbtuvėse gaminamos madingos apyrankės ir pakabukai, kurie prisideda prie socialinės atskirties mažinimo.

Šaltiniai:
https://www.chemheritage.org/distillations/magazine/nylon-a-revolution-in-textiles       http://www.smithsonianmag.com/smithsonian-institution/how-75-years-ago-nylon-stockings-changed-world-180955219/
http://www.express.co.uk/life-style/life/559237/Wallace-Carothers-invented-Nylon-killed-himself