Jau metai, kaip Mantas dukart per savaitę atvyksta į parakordo dirbtuves. Jis gamina nuostabias apyrankes, raktų pakabukus Laitus ir kitus gaminius iš parašiuto virvės parakordo. Apyrankės jam– tai laisvė būti savarankišku, o ateityje – užsidirbti pragyvenimui.

Pagrindinis barjeras – negalia

Į „SOPA“ įdarbinimo tarpininkus kreipėsi mama, ieškodama užimtumo negalią turinčiam 26-erių metų sūnui. Ji papasakojo, kad Mantas mokėsi siuvėjo profesijos, o laisvalaikiu siuvinėja kryželiu, tačiau niekada nėra dirbęs. Dėl negalios jam sunku savarankiškai ieškoti darbo ir konkuruoti su kitais darbo ieškančiais žmonėmis.

Gebėjimai privertė išsižioti iš nuostabos

Bendraudami su Mantu nesunku pastebėti, kad jis ypatingai suvokia pasaulį. Kai kuriose srityse jis gali apstulbinti savo gebėjimais. Pavyzdžiui, nežiūrėdamas į kalendorių, Mantas užtikrintai pasakys, kokia savaitės diena yra bet kokia mėnesio diena, tiek einamaisiais metais, tiek prieš tai buvusiais. Kita vertus, jam sunku atsakyti į netgi elementarius klausimus, ypač jeigu reikia pačiam rinktis atsakymo variantą ar apsispręsti.

Darbo rinkoje galimybių nedaug

Ieškojome būdų, kaip įtikinti darbdavius išbandyti Manto sugebėjimus ir priimti jį į darbo vietą. Vienoje siuntų įmonėje sutarėme organizuoti Mantui praktiką, kurios metu mokėme jį vokuoti ir antspauduoti laiškus. Deja, po kelių savaičių praktikos paaiškėjo, kad jis dirba per lėtai, sunkiai orientuojasi, todėl darbo pasiūlyti įmonė negali. Ieškojome darbo vietų socialinėse įmonėse, tačiau atsakymas buvo tas pats – savarankiškai, be pagalbos Mantas nesugebės padaryti reikiamų normų ir neužsidirbs atlygio.

Apsaugota darbo vieta

Tuomet kilo mintis patiems organizuoti Manto užimtumą – kviesti jį į „SOPA“ kelis kartus per savaitę ….mokytis rišti mazgų. Mantui labai svarbu ritualai, todėl visada tik atvykęs jis atsigeria arbatos ir tuomet sėda prie dirbinių. Jam skiriamas individualus dėmesys, tenka daug kartų rodyti ir kartoti tą pačią funkciją. Tai, ką žmogus be negalios galėtų išmokti per keletą valandų, Mantui tenka mokytis kur kas ilgesnį laiką. Pavyzdžiui, sudėtingą sagos mazgą Mantas išmoko per pusę metų.

DSCF3020

Tikslas – užsidirbti

Bendros mūsų pastangos nenuėjo veltui – dabar Mantas riša ypatingas apyrankes: kiekvieną mazgą gamina labai kruopščiai ir atsakingai. Jis jau įrodė, jog pritaikytose sąlygose gali būti puikus darbuotojas, niekada nevėluojantis, nekonfliktiškas ir labai atsakingai žiūrintis į savo darbą.

Sieksime, kad Mantas taptų dar savarankiškesnis ir pasirašytų pirmą darbo sutartį. Įsigydamas parakordo gaminius prie šio tikslo gali prisidėti ir tu.